MERHABALAR DEĞERLİ VELİLER;

Evet evet sizin de artık en kıymetliniz okula başlıyor😊İnanın artık büyüyor.

Okul öncesi dönem olan 3-6 yaş aralığının önemi çok büyüktür. Bu dönemde çocuklar bedenen,zeka ve kişilik bakımından hızla büyümektedirler.Aynı zamanda geçmiş dönemde kazandıkları güven ve bağımsızlık duygularına paralel olarak çevrelerini genişletmekte, keşifler yapmaktadırlar.

Okula başlayacak çocuklar kadar,siz ebeveynlerin de heyecan ve endişelerini çok iyi anlıyorum.Öğretmen olarak yaşadıklarımdan başka bir anne olarak ben de bu süreçlerden geçtim.’’Okul ‘’ kavramı özellikle okul öncesi dönem için çok farklı anlamlar barındırır.Bu dönemde çocuklar öncelikle güvende ve mutlu olacakları bir ortam ararlar.Önemli olan da bu değil midir?

Bir anne babanın çocuğunu okulda bıraktıktan sonra aklı okulda kalmayacak!! En önemsediğim nokta..

Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesi, okulunu sevmesi,arkadaşları ve öğretmenleriyle kaynaşması, iletişime geçmesi öyle hemen oluverecek şey değil..Bu yüzden sizler de çocuğunuza zaman verin lütfen.

Bu zamana kadar sadece kendisine ait alanı, kendisine ait oyuncakları olan,oyuncaklarını  paylaşmak zorunda kalmayan ,okulda oyuncakları paylaşmak zorunda olacağı için bile zorlanabilir.Toplumda vakit geçirmenin gerekliliklerinden olan bazı kurallar ona anlamsız gelecek belki de..

Sınıftan çıkarken öğretmeninden izin alması, el yıkamaya gidilirken sıraya girilmesi,yemek yemeğe hep birlikte başlanması gibi.. Düşünsenize evde çoğu kere bir dediği iki edilmeyen çocuklarımızın her istediğini yapmaya çalışıyoruz. Okuldaki en ufak kuraldan sıkılabilme ihtimalleri ,okulun ilk günlerinde (alışma evresinde)çok normal.

Gelmekte zorlanabilir, karnı ağırır, bacakları ağırır, yeri geldiğinde arkadaşım vuruyor der 😊Hatta öğretmeninin ona kızdığını söyleyen çocuklar bile çıkabilir. Bu bahanelerin hepsi aileyi deneme ,sizin kararlılığınızı ölçme sürecidir .Sizler kararlı olursanız oryantasyon sürecimiz o kadar kolay ve çabuk atlatılır.

Çocuğunuz bugün bizim okula başlayacaksa bizlere  güvendiğinizi düşünerekten, güveninizi boşa çıkarmamak için elimizden gelenin fazlasını yapacağımıza emin olabilirsiniz. Sonrasını lütfen bize bırakın. Aile-okul-öğretmen işbirliği olduğu sürece aşılmayacak bir problem görmedim.

Öncelikle çocuklarımızın ne istediğini anlayacağız ve onları anladığımızı onlara hissettireceğiz. Onlar bizi tanıma sürecinde iken biz de onları tanıyacağız. Aile olarak da sizlerden destek gördüğümüzde bu iş tamamdır😊

Tabiki alışma süreci her çocukta farklıdır. Kimi çocuk ilk günden okuluna alışır, kimisi bir haftada kimisi bir ayda..

Çok nadir rastlasak da  kimi çocuk yarım dönemde anca alışır..

Bu süreçlerin hepsi normaldir.Endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.El birliği ile aşılamayacak hiçbir sorun görmedim ben.En kıymetlileriniz şimdi bize emanet.Emanetlerinize gözümüz gibi bakacağınızdan hiç şüpheniz olmasın..

Okulun ilk günleri ve sonrasında siz değerli velilerimizden yapmasını istediğim birkaç önemli konu var ;

              İşbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 

Özellikle okulun ilk günleri siz endişesiz ve rahat olun ki bu çocuklarınıza yansısın. Sağlıkla, huzurla geçireceğimiz, bol eğlenceli, bol öğrenmeli bir sene olması dileği ile..

                                                         Wellkids ailesine hoş geldiniz😊

 

VİLDAN KUYUCU KAYA

Wellkids Anaokulu Kurucusu

Okul Müdürü

Okul Öncesi Öğretmeni

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir