Çocuklardaki Davranış Değişiklikleri

Çocuklarda görülen davranış bozukluklarının en önemli nedeni genellikle kendini gösterme çabasıdır. Bir çocuk, anne babasından yeterli ilgiyi, sevgiyi ve desteği göremediği zaman, dikkat çekmek için problemli davranışlar sergilemeye başlar. Çocuğunun bu davranışları üzerine telaşlanan anne baba, çocukla daha fazla ilgilenmeye başlar. Bu sayede çocukta amacına ulaşmış olur. Davranış bozukluklarının nedeni bazen de çocukların kendi başına üstesinden gelemediği ya da içinden çıkamadığı ruhsal sorunlar ve hayatındaki problemler olabilir. Bunlara örnek olarak sevdiği birinden ayrı kalmak, anne babanın boşanması, okulda yaşanan sıkıntılar, aile içi şiddet, yeni bir yere taşınmış olmak verilebilir.
Bu davranışlar karşısında:
• En önemli şey, çocuğunuzla doğru şekilde iletişim kurmanızdır. Onu yargılamak için değil; Onu önemsediğiniz için onunla konuştuğunuzu hissettirmelisiniz.
• Çocuğunuza sorunlu davranışları ile ilgili ne düşündüğünü, bunu neden yaptığını, bu şekilde davranırsa ne olacağını düşündüğünü, bu davranışlarından vazgeçmek için ne yapabileceğinizi ve neye ihtiyacı olduğunu sorun.
• Anne baba olarak, çocuğunuzu ne kadar sevdiğinizi sık sık dile getirip bunu ona da gösterin. Çocuğunuz, şımarıklık yapmadığında ya da dikkat çekmek için problemli davranışlar sergilemesine gerek kalmadan da sevildiğini ve ilgi gördüğünü fark edecek ve bu tarz hareketlerden kaçınacaktır.
• Çocuğunuzla birlikte kaliteli ve verimli zaman geçirmeye özen gösterin. Siz onun ne kadar yanında olursanız çocuğunuz da o kadar az sorun çıkartır. Çünkü onunla ilgilenmediğinizi düşünüp dikkat çekmek için yaramazlık yapmak zorunda kalmayacaktır.
• Kendi davranışlarınızı gözlemlemeli, çocuğunuzun problemli davranışlarına sebep olabilecek ya da ona kötü örnek olabilecek hareketleriniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Unutmayın, çocuklar anne babalarını taklit etme konusunda uzmanlardır.