Anne ve Babaların Çocuk Yetiştirirken En Sık Yaptığı Hatalar

1.Anne babaların ortak bir tutumu olmaması
Çocuğun bir davranışının anne tarafından onaylanıp baba tarafından onaylanmaması, aynı konuda anne ve babanın yasaklarının farklılık göstermesi, çocuğun kafasının karışmasına ve ne yapması gerektiğini bilememesine neden olmaktadır.

2.Çocuktan mükemmel olmasının beklenmesi
Anne babalar çocuktan her şeyin en iyisini yapmasını beklemek yerine, elinden geleni yaptığı için çabasını görüp onu desteklemelilerdir. Çocuğu her alanda başarılı olması için zorlamaktansa onu yetenekli ve başarılı olduğu konularda desteklemek daha yararlı olacaktır.

 1. Ebeveynlerin aşırı kontrolcü veya çok rahat olması
  Çok katı sınırlar çocuğun özgürlüğünü kısıtladığı için bir şeyleri deneyip tecrübe kazanmasını, hata yaparak öğrenmesini engellerken; kontrolsüzlük de çocuğun nerede durması gerektiğini ve onu yönlendiren bir güç olmadığından ne yapacağını bilememesine neden olmaktadır.
 2. Anne babanın söyledikleri şeylerin arkasında durmaması
  Çocuğun uygunsuz bir davranış görüldüğünde anne babanın, ona yaptırım uygulayacağını söylemesine rağmen bu yaptırımın uygulanmaması çocuğa, ne yaparsa yapsın her davranışının onaylanacağı mesajını verecek ve durum böyle olunca çocukta bu uygunsuz davranışı sürdürmeye ve tekrarlamaya devam edecektir.

5.Çocuğa, kendini ifade etmesi için söz hakkı verilmemesi
Çocuğun yaptığı hatalı bir davranış karşısında hemen davranış değiştirmeye gitmek yerine çocuğa kendini açıklaması için söz hakkı vermek, hem onun kendisini ifade etme yeteneğini geliştirmesine hem de aranızdaki ilişkinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 1. Disiplin ve yaptırım yönteminin davranışa uygun olmaması
  Çocuğa yansıtılacak davranış değiştirme uygulamasının, yapılan hatalı davranışlar tutarlı olması gerekir. Çok büyük bir yanlış karşısında ufak bir tepki vermek ya da çok küçük bir yanlış karşısında büyük bir tepki vermenin çocuk için hiçbir anlamı olmayacaktır.
 2. Eğlence fırsatlarının yaratılmaması
  Günlük hayatın yoğunluğundan yakınan anne babalar, bazen çocuklarıyla oyun oynamaktan kaçınmaktadırlar. Ancak yapılan araştırmalar; çocuğun, ailesiyle geçirdiği eğlenceli zamanların onun gelişimi için oldukça önemli olduğunu ortaya koymaktadır gerçekten vakti olmayan anne babalar için, küçük İşler bile birer fırsata çevrilebilir. Ev işlerini oyun haline getirmek, anne ya da baba yemek yaparken veya sofrayı toplarken birlikte şarkı söylemek, banyo esnasında minik oyuncaklarla oyun oynamak gibi ufak aktiviteler bile çocuk için çok şey ifade edecektir.
 3. Yapılan güzel bir davranış karşılığında ödüllendirmeden kaçınılması
  Çocuğun yaptığı güzel ve olumlu bir davranışın tekrarlanması ve çocuğun heveslenmesi için ona ufak ödüller verilmesi ya da güzel sözler söylenmesi, çocuğa yaptığının önemli bir davranış olduğunu öğretecektir.
 4. Çocuğa rüşvet verilmesi
  Anne babalar çocuğa, sorumluluklarını yerine getirmesi için rüşvet vermek yerine, sorumluluklarını yerine getirmenin onun bir görevi olduğunu hatırlatarak ona sorumluluk ve görev bilinci aşılamalı; sorumluluklarını yerine getirdiğinde ise onu tebrik ederek ödüllendirmelidir.
 5. Yapılan hatalı davranışa anında müdahale edilmemesi
  Çocuğun yanlış davranışına, davranışın hemen ardından yaptırım uygulanması, çocuğa yaptığı şeyin gerçekten yanlış olduğu mesajını verir. Aksi taktirde çocuk bunu çok önemli bir şey değilmiş gibi göreceğinden bu davranışı tekrarlaması olasıdır.